CS:GO varžybas komentuojantis Dainius Daukša – apie milijonus eurų sudarančius prizinius fondus, komandų komplektavimo strategijas ir naujas esporto galimybes
Pasaulyje dėl koronaviruso (COVID-19) grėsmės vieną po kito atšaukiant ar stabdant sporto turnyrus, ne išimtimi tapo ir elektroninis sportas. Tačiau, kaip teigia žaidimo „Counter-Strike: Global Offensive“ (CS:GO) varžybas komentuojantis Dainius Daukša, šis laikotarpis gali padėti esportui apie save papasakoti ir naujoms auditorijoms.
„Sportas ir esportas yra dvi labai skirtingos sritys. Pastaroji yra lyg pramogų industrija, kuri taikosi į jaunesnius žmones. Tačiau dabar esportui yra galimybė pasiekti naujas auditorijas, ir vyresniems žmonėms parodyti, kad tai ne tik kompiuteriniai žaidimai, o kažkas kur kas įdomesnio bei azartiškesnio“, – tvirtina D. Daukša.
Kaip pavyzdį jis mini „Formulės 1“ varžybas – kadangi dabar šio automobilių sporto sezonas yra sustabdytas, ne tik kompiuterinio žaidimo mėgėjai, bet ir profesionalūs lenktynininkai nespjauna į pasivaržymą virtualioje aplinkoje. Ypač kai šio žaidimo grafika ir mechanika yra labai tikroviška.
Dalis turnyrų atšaukti
Nors yra ir pozityvių dalykų, tačiau daugybėje šalių paskelbtas karantinas skaudžiai kirto ir esportui – mat didieji šios industrijos turnyrai į arenas sutraukia tūkstančius žiūrovų. Dabar per artimiausius pora mėnesių turėję įvykti masiniai renginiai yra nukelti arba jų ateitis miglota.
„Turnyrų yra įvairaus dydžio ir skirtinguose lygmenyse – tai ir Lietuvos, Baltijos šalių ar pritraukiantys ir daugiau šalių atstovų. Paprastai pirmos turnyrų stadijos vyksta internetu, o finalai jau salėse daugybę kompiuterių sujungus į vietinį tinklą. Štai kasmet rengiami du pagrindiniai CS:GO turnyrai, į kuriuos pakviečiamos 8 geriausios komandos iš praėjusio čempionato, o kitos 8 turi įveikti kvalifikaciją. Ši prasideda internetinėje erdvėje, vėliau pereinama į mažesnius vietinius tinklus, galiausiai iš 24 lieka 16 komandų ir t.t.“, – pasakoja jau trejus metus šią esporto šaką visoje Europoje komentuojantis D. Daukša.
Jo minimas CS:GO, ypač po to, kai tapo nemokamu, pasaulyje susilaukia vis didesnio dėmesio – su daugiau nei 1 mln. žaidėjų yra vienas populiariausių kartu su tokiais žaidimais, kaip „Dota 2“ ir „League of Legends“ (LOL). Svarbu ir tai, kad dalis šių esporto turnyrų vis dar vyksta ir karantino sąlygomis. Štai savaitgalį geriausia laikomoje „ESL Pro“ lygoje susikaus nemažas būrys šioje srityje žinomų komandų, kurių dalis „Betsafe“ esporto lažybų ekspertų yra laikomos akivaizdžiais favoritais. Pavyzdžiui, šeštadienį vyksiančioje dvikovoje tarp „TyLoo“ ir „G2 eSports“ pastarųjų pergalės tikimybė siekia net 87 procentus. Tačiau jau sekmadienį šios komandos dvikovoje su „FaZe“ jai žadama tik 56 proc. pergalės tikimybė.
Kovoja dėl milijonų eurų
Įdomu, kad „G2 eSports“ pavadinta ne viena komanda. Po šios organizacijos vardu yra net keletas įvairias esporto šakas atstovaujančių ekipų, kurios laimėjo jau beveik 6,5 mln. eurų.
„Prizinio fondo dydis labai priklauso nuo žaidimo. Pavyzdžiui, kasmetiniam svarbiausiam „Dota 2“ turnyrui paskutinį kartą buvo surinktas net 31,2 mln. eurų prizinis fondas. Štai LOL pasaulio čempionate varžomasi dėl maždaug 2 mln. eurų, o CS:GO turnyre – dėl milijono. Prizai skiriasi ir dėl pačių esporto šakų – CS:GO yra šaudyklė, o kiti paminėti žaidimai – MOBA (Multiplayer online battle arena; kelių žaidėjų internetinė mūšių arena – liet.), kas leidžia į žaidimo eigą įsitraukti daugiau žmonių“, – pasakoja D. Daukša.
Kai varžomasi dėl nemenkų prizų komandos ypatingą dėmesį kreipia į komplektaciją ir savo formą – nuolat atsižvelgiama, kaip internetinėje erdvėje atrodo jų nariai, sezono metu jie netgi keičiami kitais, todėl kartais pasitaiko nemažai duobių ir pakilimų.
„Geras pavyzdys yra „Astralis“ komanda, kuri dar 2018 metais atrodė neįveikiama. Nors žaidėjai joje liko tie patys, tačiau jau pernai ji nebegalėjo pasiekti tokių pat rezultatų, o vasarą pirmuose dviejuose turnyruose iškrito po grupių etapo. Tačiau tuomet ji pasiėmė pertrauką, gerino savo formą ir grįžusi laimėjo vieną iš dviejų pagrindinių CS:GO turnyrų. Tad yra įvairių būdų ir strategijų pasiekti sėkmę“, – apibendrina CS:GO žinovas.